Press Releases
print

IFC Türkiye'deki Lastik Sanayiinin Gelişimini Destekliyor


Washington DC de:
Carmen Powell

Telefon: +1 (202) 473-4982

E-posta:
CPowell@ifc.org

Belgradda:

Slobodan Brkic

Telefon: +381 11 3023 750

E-posta:
SBrkic@ifc.org


Ankara, Türkiye, 23 Temmuz 2008—Dünya Bankası Grubu üyelerinden IFC, Türkiye'nin Kırşehir ilinde bulunan ve ülkenin önde gelen lastik üreticilerinden biri olan Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile, firmanın genişleme programına destek vermek amacıyla bir sözleşme imzaladı.

Petlas, otomobil lastiği sektöründe satış sonrası pazarının önde gelen distribütör ve sağlayıcılarından biri olan Abdülkadir Ozcan Otomotiv A.Ş.'ye bağlı bir yan kuruluştur. IFC tarafından sağlanacak olan 30 milyon dolarlık uzun vadeli kredi, bir aile şirketi olan kuruluşun hem global hem de iç pazaraki rekabet gücünü artıracaktır.


Abdülkadir Ozcan Otomotiv A.Ş. yönetim kurulu başkanı Mustafa Ozcan, “IFC finansmanı sayesinde üretim teknolojimizi bir üst seviyeye taşıyacak, ürün yelpazemizi genişletecek ve çevre ile dost lastik üretimi gerçekleştireceğiz.” dedi . “Şu anda Kırşehir'in en büyük işvereniyiz ve IFC'nin desteği ile birlikte bölgede daha fazla istihdam sağlamayı hedefliyoruz.”


IFC Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Shahbaz Mavaddat, “Bu anlaşma, IFC adına önemli bir  işbirliğini temsil etmektedir. Yerel bir firmaya, Türkiye'nin en az gelişmiş sektörlerinden birinde genişleme konusunda destek sağlayıyoruz. IFC'nin yatırımı sayesinde Petlas çalşanlarının gelirlerinin sürdürülebilirliği sağlanacak ve firmanın faaliyet gösterdiği alanlarda önemli faydalar elde edilecektir.” dedi.

Petlas yerel satış sonrası pazar alanının yanında ihracat amacıyla da lastik üretimi gerçekleştirmektedir. Türkiye'de yerel olarak en büyük dördüncü lastik üreticisi olmakla birlikte, traktör, ağır iş makinaları, ve uçak gibi büyük lastik üretimi alanında pazar lideri durumundadır. 1976 yılında Türk hükümeti tarafından kurulan Petlas, 1997 yılında özelleştirilmiştir. Firma 1.100 kişi istihdam sağlamaktadır.

IFC'nin Türkiye stratejisi, çevre ve kalite standartları hakkındaki Avrupa Birliği gerekliliklerini yerine getirerek, büyüyen ve rekabetçi ikinci sıradaki  müşteriler ile otomobil sektörü gibi ihracat odaklı sektörlere uzun vadeli destek sağlamaktır.

IFC Hakkında

Bir Dünya Bankası Grubu üyesi olan IFC, özel sektör yatırımları finansmanı, özel sermayenin yerel ve uluslar arası finansal pazarlarda mobilize edilmesi ile firma ve hükümetlere danışmanlık ve risk azaltma hizmetleri sağlayarak gelişen ülkelerdeki ekonomik genişlemeyi desteklemektedir. IFC'nin vizyonu, fakir insanların yoksulluktan sıyrılıp yaşantılarını iyileştirmeleridir. FY07'de IFC, 69 gelişen ülkede 299 yatırım için yapısal finans ve sendikasyon yoluyla 8.2 milyar dolar üstlenmiş ve ek olarak 3.9 milyar doları mobilize etmiştir. IFC ayrıca 97 ülkede danışmanlık hizmetleri sağlamıştır. Daha fazla bilgi için lütfen
www.ifc.org adresini ziyaret ediniz.